Anasayfa / Gündem / Gediz Nehri en kötü günlerini yaşıyor

Gediz Nehri en kötü günlerini yaşıyor

21.09.2021 11:52 | Son Güncelleme: 21.09.2021 13:15
İzmir Körfezi'ne akan Gediz Nehri su değerlerine bakmak için alınan numuneler laboratuvarda test edildi. çıkan test sonucunda nehir en kötü kalitede çıktı. Konuyla yakından ilgilenen İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer, bununla ilgili çalışmalar başlatacaklarını söyledi.

Gediz Nehri en kötü günlerini yaşıyor

İZMİR (İGFA)- Gediz Nehri ve İzmir Körfezi için geçtiğimiz günlerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, bilgilendirme çalışması yaparak bölgeyle ilgili belgesel çekimine katılmıştı. Bunun üzerine ilgili ekipler Gediz Nehri'ndeki su değerlerinin kalitesini ölçmek için aldığı numuneleri laboratuvar ortamında değerlendirdi. Sonuçlarda su değerleri en kötü kalitede çıktı.& İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından gerçekleştirilen kirlilik tespiti çalışmasında nehrin 12 kritik noktasından numune alındı. Alınan numunelerin sonucunda havza genelinde su değerleri en kötü seviyede çıkınca Başkan Soyer, Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü’ne yazı yazarak işbirliği çağrısında bulundu. Yİne Başkan Soyer'in verdiği talimat ile Ege Belediyeler Birliği ve MASKİ ile bölgeye arıtma tesisi kurulabileceğini söyledi.

12 KRİTİK NOKTADAN 9'U EN KöTü SEVİYEDE

Gediz Nehri'nden ' Yerüstü Su Kalitesi Yönetmeliği' kapsamında 12 kritik noktadan alınan su numunelerinin KOİ (Kimyasal Oksijen İhtiyacı), BOİ (Biyolojik Oksijen İhtiyacı), azot, fosfor, sülfür ve yağ-gress, iletkenlik değerleri incelendi. Laboravutar ortamında değerlerindirilen suların pek çok parametresine bakıldı. 12 kritik noktanın 9'u en kötü seviyede çıktı. Bu bölgeler Turgutlu Organize Sanayi Bölgesi çıkışı, Akhisar Zeytin Organize Sanayi Bölgesi sonrası, Akhisar Kayalıköy Köprüsü, Salihli Yılmaz ve Taytan Köprüsü, Alaşehir Mezbaha sonrası, Kula Atık Transfer İstasyonu yakını, Uşak Organize Sanayi Bölgesi Beylerhan Köyü, Güneli Köyü, Tesisi (Fırdan Köyü) olarak belirlendi.

EVSEL VE ENDüSTRİYEL ATIKLAR ARITILIMIYOR

Gediz Nehri'nin kirlenmesinde ana sebepler arasında, yapılan evsel ve endüstriyel atık su deşarjları, hayvancılık faaliyetleri ve katı atık sızıntı suları yer alıyor. Arıtılmadan nehre akan bu sular su kalitesini düşürüyor, yine Turgutlu, Alaşehir, Salihli, Sarıgöl, Ahmetli yerleşimlerinden kaynaklı kanalizasyon atıkları sızıntı suları, Salihli Alaşehir, Sarıgöl ovalarında yapılan tarımsal faaliyetlerin Alaşehir çayı’nı kirlettiği ve Salihli bölgesindeki istasyonlarda su kalitesinin en alt seviyeye çekiyor. & Bu suların Nif çayı'na ulaşması da diğer kaynakların kirliliğine neden oluyor.

SOYER, ' KURTAMAK İçİN HER TüRLü çALIşMAYI YAPACAğIZ

' İzmir Körfezi'ne akan Gediz Nehri ve su kaynaklarının incelenmesi ve kurtarılması için çalışmaları yakından takip eden ve talimat veren Başkan Soyer, “Bir yandan yağmur suyu ayrıştırma kanalları yapıyoruz bir yandan körfezin yüzülebilir hale gelmesi için birçok çalışmayı yürütüyoruz. Ama Gediz'in denize döküldüğü&

Kaynak: İGF Haber Ajansı (İGFA)

YORUMLAR 0
8 + 4 =İGF'nin medyalara reklam desteği ödemeleri başladı

İGF'nin medyalara reklam desteği ödemeleri başladı

Kocaeli Büyükşehir'de 2700 üreticiye tohum desteği

Kocaeli Büyükşehir'de 2700 üreticiye tohum desteği

Bakan Akar'dan Suriye çıkışı: 'Gereken yapılacaktır'

Bakan Akar'dan Suriye çıkışı: 'Gereken yapılacaktır'

REKLAM
ALES başvurularında son gün

ALES başvurularında son gün

Onur İttifakı'na Ankara'dan destek

Onur İttifakı'na Ankara'dan destek

Adıyaman Emniyeti gece gündüz sahada

Adıyaman Emniyeti gece gündüz sahada


Video Galeri Foto Galeri Son Dakika Biyografi Siyaset Teknoloji Spor Fikstür Nöbetçi Eczaneler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Haber Tek

İstanbul / Türkiye
info@birhaberler.com