Anasayfa / Siyaset / Erdoğan: 'Siz bana Patriot vermezseniz, alacağıma da karışamazsınız'

Erdoğan: 'Siz bana Patriot vermezseniz, alacağıma da karışamazsınız'

27.09.2021 10:13 | Son Güncelleme: 27.09.2021 12:10
Türkiye'nin S-400 alımı karşısında ABD'nin tutumunu eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Siz bana Patriot vermezseniz, savunma noktasında benim bir başka ülkeden alacağım herhangi bir savunma sistemine müdahale edemezsiniz' dedi.

Erdoğan: 'Siz bana Patriot vermezseniz, alacağıma da karışamazsınız'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Birleşmiş Milletler Genel Kurul görüşmeleri için gittiği New York'ta, CBS televizyon kanalına verdiği mülakatın tamamı dün yayınlandı.

'ABD’nin Afganistan’dan ayrılmasının bölgeyi daha emniyetsiz hale getirdiğini düşünüyor musunuz?' sorusuna Erdoğan, '20 yıldır Amerika'nın burada kalışıyla bölge güvenli bir hale gelmedi ki. Tam aksine, ciddi manada kan kaybetti' yanıtını verdi. Kabil Havalimanı'nın korunması teklifi geldiğinde Brüksel’de ABD Başkanı Joe Biden'la yaptıkları konuşmada, lojistik desteğin yanında silah ve mühimmatların kendilerin devredilmesini talep ettiklerini, ancak bunların tamamının 'Taliban'a verildiğini' söyleyen Erdoğan, 'şu anda da Taliban orada Amerika'nın silahlarıyla hareket ediyor' dedi.

ABD'nin PYD'ye silah desteği verdiğini hatırlatan Erdoğan, 'Biz bazı şeylere de alıştık. öncelikle PKK/YPG/PYD terör örgütlerine bu tür silah desteklerinin verilmemesi gerekir' diye konuştu. Türkiye’nin S-400 alımı karşısında ABD'nin tutumunu eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Siz bana Patriot vermezseniz, savunma noktasında benim bir başka ülkeden alacağım herhangi bir savunma sistemine müdahale edemezsiniz' dedi.

Taliban yönetimindeki Afganistan'da kadın haklarının durumunu değerlendiren Erdoğan, 'Türkiye’nin kadına bakışı bellidir. Bizde kadın eğitimde, sağlıkta, adalette, yargıda vardır, hayatın her yerinde vardır. Orada da aynı şekilde kadının hayatın her yerinde olmasını arzu ederiz' ifadelerini kullandı.

'Mevcut durumda Taliban'la çalışmak istemiyorsunuz gibi görünüyor' ifadesi üzerine Erdoğan, 'Bu saydığım konular kabul edilirse yaparız ama kabul edilmezse yapamayız' yanıtını verdi. Erdoğan, Afganistan'dan göç konusuna ilişkin de 'Açık söylüyorum, bizim kapımız da yol geçen hanı değildir' mesajını verdi.

Kaynak: İGF Haber Ajansı (İGFA)

YORUMLAR 0
2 + 6 =Merkez Bankası kararına siyasetçiler tepkili!

Merkez Bankası kararına siyasetçiler tepkili!

Kurtulmuş 'Türk'ün kaderi, Kürt'ün kaderinden ayrı değildir'

Kurtulmuş 'Türk'ün kaderi, Kürt'ün kaderinden ayrı değildir'

Babacan: 'Korkmadan yürüyeceğiz'

Babacan: 'Korkmadan yürüyeceğiz'

REKLAM
Akşener ve Erbakan'dan siyasi istişare

Akşener ve Erbakan'dan siyasi istişare

DEVA'dan 'Yusuf Bilge Tunç nerede' sorusu

DEVA'dan 'Yusuf Bilge Tunç nerede' sorusu

Zincir marketlere Bayburt esnafına zarar veriyor

Zincir marketlere Bayburt esnafına zarar veriyor


Video Galeri Foto Galeri Son Dakika Biyografi Siyaset Teknoloji Spor Fikstür Nöbetçi Eczaneler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Haber Tek

İstanbul / Türkiye
info@birhaberler.com