Anasayfa / Gündem / 6 bilim insanı TÜBA-TEKNOFEST'te ödüllendirildi

6 bilim insanı TÜBA-TEKNOFEST'te ödüllendirildi

21.09.2021 14:35 | Son Güncelleme: 21.09.2021 15:05
Türkiye Bilimler Akademisi (TüBA) - TEKNOFEST Doktora Bilim ödülleri'ne layık görülenler Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından TEKNOFEST'te açıklandı. 6 bilim insanı ödüllendirdi.

6 bilim insanı TÜBA-TEKNOFEST'te ödüllendirildi

İSTANBUL (İGFA) - TüBA'nın, bilimin öneminin takdir ve kabulünü geliştirme amacı doğrultusunda, üstün başarılı bilim insanlarını onurlandırmak ve ödüllendirmek, bilimsel çalışmaları ve bilim insanlığını teşvik etmek misyonuyla geleneksel olarak verdiği TüBA ödüllerine ek oluşturduğu TüBA-TEKNOFEST Doktora Bilim ödülleri ilk kez bu yıl verildi.

TüBA TEKNOFEST Doktora Bilim ödülleri, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilen TEKNOFEST kapsamında düzenlenen törenle Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından Fen ve Mühendislik Bilimleri, Sosyal ve Beşeri Bilimler ile Sağlık ve Yaşam Bilimleri alanından toplam 6 bilim insanına ödülleri takdim edildi. Törende TüBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer şeker, Türkiye Teknoloji Takımı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar ve TüBA üyeleri de yer aldı.

Son üç yıl içerisinde tamamlanarak, savunulmuş doktora tez sahiplerinin ödül Programına başvurabildiği bilgisini veren TüBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer şeker tez içerik kalitesi, tezden üretilmiş yayın ve tez sahibinin yayın nicelik ve nitelik değerlendirmesi ile sanayi, teknoloji ve verimliliğe yönelik patent veya ürüne dönüşme katkısı gibi özel kriterler göz önünde bulundurularak oldukça detaylı bir değerlendirme sürecinin yaşandığını söyledi.

Bu kapsamda Fen ve Mühendislik Bilimleri alanında Dr. Turaç Farsadi Orta Doğu Teknik üniversitesi’ndeki 2018 tarihli ve “Geometrik Doğrusalsızlık ve Sıkıştırılabilirlik İçeren Kompozit Uçak Kanat ve Rüzgar Türbin Kanatlarının Aeroelastik Analizi” başlıklı teziyle birinci, Dr. Abdolali Khalili Sadaghiani Sabancı üniversitesi’ndeki 2019 tarihli “Isıtılmış Havuz Kaynakları Transferi İçin Mikro/Nano Mühendislik Teknikleri” teziyle ikinci, Dr. Halil Hakan Açıkel Erciyes üniversitesi’ndeki 2018 tarihli “Rüzgar Türbini Kanadı üzerindeki Akışın Esneklik İle Kontrolü” adlı teziyle üçüncü,

Sosyal ve Beşeri Bilimler alanında; Dr. Yasemin Kahyaoğlu Erdoğmuş Anadolu üniversitesi’ndeki 2020 tarihli “Oyun Tabanlı öğrenme Ortamında Eğitsel Ajan ve Geri Bildirim Türlerinin Akademik Başarı, Akış Deneyimi ve Bilişsel Yük Açısından İncelenmesi” teziyle birinci,

Sağlık ve Yaşam Bilimleri alanında; Dr. Zihni Onur Uygun Ege üniversitesi’ndeki 2020 tarihli “Tümör Tanı Ve İzlemi İçin Dolaşımdaki Serbest DNA'nın Tayinine Yönelik Spesifik Bir Biyosensör Sistemi Geliştirilmesi” teziyle birinci, Dr. Gülşah çongur Ege üniversitesi’ndeki 2019 tarihli teziyle “Biyomoleküler Etkileşimi Elektrokimyasal Algılamaya Yönelik DNA Biyosensörlerinin Geliştirilmesi” başlıklı teziyle ikinci olarak TüBA TEKNOFEST Doktora Bilim ödülü’ne layık görüldüler.

Kaynak: İGF Haber Ajansı (İGFA)

YORUMLAR 0
4 + 4 =İGF'nin medyalara reklam desteği ödemeleri başladı

İGF'nin medyalara reklam desteği ödemeleri başladı

Kocaeli Büyükşehir'de 2700 üreticiye tohum desteği

Kocaeli Büyükşehir'de 2700 üreticiye tohum desteği

Bakan Akar'dan Suriye çıkışı: 'Gereken yapılacaktır'

Bakan Akar'dan Suriye çıkışı: 'Gereken yapılacaktır'

REKLAM
ALES başvurularında son gün

ALES başvurularında son gün

Onur İttifakı'na Ankara'dan destek

Onur İttifakı'na Ankara'dan destek

Adıyaman Emniyeti gece gündüz sahada

Adıyaman Emniyeti gece gündüz sahada


Video Galeri Foto Galeri Son Dakika Biyografi Siyaset Teknoloji Spor Fikstür Nöbetçi Eczaneler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Haber Tek

İstanbul / Türkiye
info@birhaberler.com